Sinumedin to lek stosowany w nieżytach nosa i zatok a także przy alergii. Lek zawiera 2 substancje czynne i działa wielokierunkowo. Mepiramina posiada działanie przeciwhistaminowe i przeciwalergiczne, a fenylefryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej a także udrażnia nos oraz ujścia zatok przynosowych. Dodatkowo, substancja pomocnicza - chlorek cetalkoniowy ma właściwości przeciwbakteryjne.
Lek Sinumedin łagodzi katar, udrażnia nos i ujścia zatok przynosowych, ułatwia oddychanie oraz działa przeciwbakteryjnie.
Lek Sinumedin wskazany jest w leczeniu nieżytu nosa (katar) - w zapaleniu błony śluzowej nosa, w tym nieżytu występującego w przypadku alergii (uczulenia) oraz leczenia zapalenia zatok.
Sposób użycia: Lek podaje się donosowo. Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat - 2 dawki do każdego przewodu nosowego co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować leku częściej niż 5 razy na dobę ani dłużej niż przez 3 dni. Lek Sinumedin można stosować niezależnie od jedzenia i picia.
Skład: Mepiraminy maleinian 1,5mg, fenylefryny chlorowodorek 2,5mg, glicerol, sodu chlorek, cetalkoniowy chlorek, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, polisorbat 20, woda oczyszczona.
Przeciwskazania: Nie stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku; u dzieci poniżej 6 lat; w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jeżeli pacjent stosuje którykolwiek z niżej wymienionych leków, może zaistnieć konieczność zmiany dawki lub przerwania leczenia: barbiturany, środki nasenne i uspokajające, atropina, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (imipramina, opipramol, amitryptylina, doksepina, mianseryna) – Sinumedin może nasilać ich działanie; niektóre β-adrenolityki, takie jak esmolol, mogą nasilać działanie fenylefryny, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia; inhibitory monoaminooksydazy, takie jak selegilina, moklobemid, amiflamina przedłużają i nasilają działanie leku Sinumedin.
Działania niepożądane: Tachykardia, kołatanie serca, arytmia, ból głowy, zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, nadciśnienie, podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych.
Uwagi: Lek Sinumedin wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, więc podczas stosowania produktu należy zachować ostrożność.